- Podrobnosti
Přiblížil se čas sklizně. Zasadili jsme ho v prosinci, ale jak bylo dřív teplo, tak i dřív uzrál. V názvu se odkazuji na příspěvek, kde jako zvědavý kozoroh jsem částečně odhadla již zasazenou část a dopočítala nezasazené stroužky.
https://www.facebook.com/photo?fbid=756734323153090&set=a.459045639588628
No jasně, že mne zajímalo, kolik z těch cca 2888 vzešlo. A tak jsem pověřila mládežníka, aby je spočítal. Výsledek je z možnou odchylkou je 2277 paliček. Něco jsem vytrhla již na zeleno, nějaký možná zůstal v zemi. Z loňského se též v minulém čenekovém záhoně objevilo dalších 56 kusů. S výsledkem jsem spokojená, i když jsem se v tom počítání, hlavně při odhadu průměrného počtu stroužků v paličkách, musela seknout.
Navázala jsem je do svazků a zavěšené pod střechou budou vysychat do příchodu mrazíků. Následně je prevěsíme do spíže a část opět na přelomu zimy zasadíme.
- Podrobnosti
Máme nebo si pořídíme si zahradu.
Učíme se založit záhony.
Učíme se pečovat o půdu.
Učíme se zakládat kompost.
Učíme se vysívat semínka ve správný čas.
Učíme se pečovat o sazenice.
Učíme se sázet.
Učíme se o snášenlivosti sazenic mezi sebou.
Učíme se střídat plodiny na záhonech a co vysít/vysadit po čem.
Učíme se pečovat o zeleninu, vyrábět přírodní preparáty na různé neduhy.
Učíme se o doprovodné vegetaci (alias plevel) a o doprovodných živočiších (alias škůdcích).
Učíme se zvládat výkyvy počasí.
Atp. atp….
A když vše roste, máme velkou radost.
ALE pak přichází, jak vše sklízet ve správný čas.
A PAK přichází, jak vše zpracovat…
V pohodě jsou zeleniny, co jdou sklízet a zpracovávat průběžně. Namátkově špenát, cukety, brokolice, kedlubny, bylinky.
Ale když mi dozraje něčeho moc naráz, co nelze skladovat dlouho, třeba okurky nakladačky, rajčata, neřkuli celý ovocný strom, to je teprve šrumec.
Já osobně nemám až takový problém s tím, když část úrody sní děti, bělásek, kosi, slimáci, slepice, ovce, žížaly či jiní drobní živočichové, ale když už s tím máte celoročně tu práci, rádi byste i měli z té činnosti (někdy radostné a někdy neradostné) užitek.
Výsledkem mé zkušenosti je, že nejnáročnější je záhony založit a výsledně úrodu zpracovat.
Jo a nezapomeňme na vhodné, velké nádobí,sklenice, sušičky, pasírovače, zavařovací hrnce, police, spížku, sklep apod. Uff
Tak konec posedávání u počítače a hurá do akce !!!
- Podrobnosti
Dne 4. února byla Česká republika zasažena silným větrem, místy o síle vichřice. Padaly stromy, nejezdily vlaky. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu na celý den.
Jiří ráno dozoroval převoz maringotky na silnici, otočí se a "flop", skleník udělal kotrmelec. Díváte se, ale nevěříte vlastním očím. Čtvrtinu skleníku, 6 metrů nového rozšíření, která ještě nebyla zcela dodělána a zahrabána, podfoukl vítr a bylo to. Já už byla ve startovacích blocích s košíkem semínek v ruce a teď toto.
Vím, že se dějí horší věci. Třeba den předtím jsem bublala nad kočičími exkrementy v krabici duplo kostek... Ale ta práce navíc, hlavně pro Jirku. Nešlo jinak, než na místě pokroucenec rozebrat. Jestli šlapete v načechraném záhonu, po cibulce nebo po kedlubnách, bylo v tu chvíli jedno. Hlavně zachránit co nejvíce. Pásy polykarbonátu, jen místy poničené, jsme srolovali a dali do bývalého kozího chlívku. Konstrukci Jiří rozšrouboval na vetší díly. Několik dní trvalo, než je rozmontoval na jednotlivé díly, vyklepal a dal dohromady s tím, co nám zbylo z původní stavby. Stávající část skleníku jsme uzavřeli čelem z rozbitého a utěsnili balíky slámy. Teď už jen budeme doufat, aby nepřišel další vichr z hor, než dokončíme opravu.
- Podrobnosti
8. 3. 2022
Letošní MDŽ jsem strávila dosazovaním semínek ve skleníku. Mám oproti dvěma předchozím letem zpoždění, jelikož se dodělavá přívod vody do skleníku (22m na délku se nám již nechce konvovat...) a opravují se kraje záhonů apn. ( a pořád něco). Dle jedné mé milé ženy, jejíž dcera má dnes narozeniny, je to nejlepší způsob oslavy tohoto mezinárodního dne. Tak ať žijem !